11. Fizyka w sporcie – czyli jak pobijać rekordy?

W sobotę, 19 marca rozpoczęliśmy emisję wykładu pt. „Fizyka i sport, czyli jak pobijać rekordy?”, który żywiołowo przedstawił dr n. fiz. hab. n. med. Armand Cholewka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wykładowca obrazowo przedstawiał różne rodzaje ruchów i pokazywał, jak prawidłowo je wykonywać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz lepszą skuteczność w osiąganiu coraz lepszych wyników w popularnych dyscyplinach sportu. Podczas wykładu studenci znaleźli odpowiedź na pytanie jak chronić nasz organizm przed niektórymi schorzeniami, czy kontuzjami wykorzystując w tym celu podstawowe prawa fizyki? Dowiedzieli się, że nasz organizm podlega różnym prawom, w których fizyka odgrywa szczególne znaczenie.
Prawa fizyki dają nam nie tylko ogromne możliwości w wykonywaniu czasem bardzo skomplikowanych ruchów oraz pokonywaniu wielkich obciążeń, ale powodują również pewne ograniczenia, których człowiek nie jest w stanie pokonać. Wykład stanowił krok w kierunku lepszego zrozumienia podstawowych praw fizyki opisujących funkcjonowanie organizmu człowieka.