4. Czy Ty widzisz, co ja widzę? Czy to samo widzi kot?

W  dniach 28 listopada-5 grdunia 2020 r.  transmitowaliśmy wykład dr Moniki Koperskiej pt. „Czy to widzisz co ja widzę? Czy to samo widzi kot?” Wykład tej znanej i docenianej popularyzatorki nauki ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki został entuzjastycznie przyjęty przez naszych studentów, co widać było w ich komentarzach pod filmem. Były to zarówno dociekliwe pytania dotyczące treści pokazu, jak i szczere wyrazy uznania i fascynacji wykładowczynią.

Na wykładzie studenci znaleźli odpowiedzi na takie pytania jak: Czy wszyscy widzimy te same kolory w tęczy? Czy patrząc na otaczający nas świat zauważamy te same kolory? Czy inne zwierzęta, od pszczół, ptaków do psów widzą to samo? Dowiedzieli się, jaką rolę odgrywa mózg w procesie zwanym „widzeniem”. Całość została uatrakcyjniona eksperymentami z kolorami, czyli mieszaniem barw i iluzjami świetlnymi. Na koniec studenci nauczyli się, jak zrobić swoją własną tęczę w domu.