3. Niezwykłe dzieje polskich uczonych

    W sobotę 20 listopada zakończyła się tygodniowa emisja wykładu o wielkich, zapomnianych polskich uczonych. Wykład przygotował i przedstawił wspaniały popularyzator wiedzy red. Wiktor Niedzicki z Politechniki Warszawskiej. Wykład pt. „Niezwykłe dzieje polskich uczonych” omawiał sylwetki nie tylko znanych naukowców, takich jak Mikołaj Kopernik, czy Maria Skłodowska-Curie, lecz także wielu nieznanych którzy odegrali ogromną rolę w nauce. Część z nich to były postaci barwniejsze niż słynny Agent 007. Nasi studenci poznali profesorów, którzy nigdy nie skończyli studiów; naukowców, którzy byli agentami wywiadu, odkrywców, którzy zaryzykowali swoim życie. Wśród nich byli znani i ulubieńcy mediów, lecz także cisi, o których słyszeli tylko wybitni specjaliści na całym świecie.
        Bohaterami spotkania byli między innymi; Vitellon (Vitello), Adam Adamandy Kochański, Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, Marian Smoluchowski, Rudolf Weigl, Stefan Banach, Kazimierz Funk, Jan Czochralski, Wojciech Alojzy Świętosławski, Jerzy Pniewski i Marian Danysz, Leopold Infeld, Bogdan Paczyński i Adam Sobiczewski.
Po wykładzie nasi studenci zadawali pytania, na które otrzymali bardzo wyczerpujące odpowiedzi od red. Niedzickiego. Padły między innymi takie pytania: Dlaczego Heweliusz nie przyjął stanowiska w obserwatorium w Paryżu w 1666? Co to jest stop łożyskowy? Czy oprócz Weigla także inni polscy naukowcy wynaleźli inne szczepionki? Czy dzisiaj w Polsce są prowadzone prace na szczepionką na Covid? Na kim Koprowski testował szczepionki?
        Mamy nadzieję w przyszłości studenci Polonijnego Uniwersytetu dla Dzieci zostaną naukowcami, a ten wykład był inspiracją do ich przyszłej, wspaniałej kariery naukowej