2. O zadaniach psiego nosa w kryminalistyce

W sobotę 24 października rozpoczęliśmy tygodniową emisję zajęć z kryminalistyki. Nasza wykładowczyni, dr Joanna Stojer–Polańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przygotowała dla naszych studentów wykład pt. „Zadania psiego nosa w kryminalistyce”. Opowiedziała o tym, jak szkoli się psy pracujące w Policji, Straży Pożarnej czy Żandarmerii Wojskowej. Funkcjonariusze na 4 łapach posiadają niezwykle czułe nosy i potrafią znaleźć człowieka pod lawiną śniegu, zagubionego w lesie, czy też wskazać miejsce ukrycia śladów przestępstwa. Muszą też w jakiś sposób powiedzieć człowiekowi, co znalazły. Cały wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem naszych studentów, którzy zadawali bardzo dużo pytań. Pytali o to, gdzie mieszkają psy służbowe, skąd wiadomo czy pies będzie się nadawał do szkolenia, czy do pracy zatrudnia się tylko psy rasowe, a także czy w służbach ratowniczych i policyjnych pracują też inne zwierzęta?