1. Powietrze i woda oczami fizyków

W sobotę, 10 października rozpoczęliśmy nowy rok akademicki. Wykład „Powietrze i woda okiem fizyków” bardzo się podobał naszym studentom.

Podczas wykładu nasi wykładowcy przybliżyli studentom najważniejsze prawa fizyki, które rządzą w wodzie i w powietrzu oraz pokazali, gdzie i kiedy można je wykorzystać w życiu codziennym. Przedstawili także sylwetki kilku niezwykłych postaci, uczonych, którzy te prawa odkryli i sformułowali. Podczas wykładu nasi studenci dowiedzieli się między innymi co to jest ciśnienie atmosferyczne i skąd się bierze? dlaczego potężne statki pływają, podczas gdy nawet niewielkie gwoździe idą na dno? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały udzielone w szeregu zadziwiających eksperymentów.

Z relacji rodziców wiemy, że najbardziej podobały się eksperymenty z balonami i łożem fakira oraz z unoszącą się w powietrzu, olbrzymią postacią rybki Nemo, czyli sterowanym balonem napełnionym helem.

Nasi studenci zadawali wykładowcom szczegółowe pytania dotyczące m.in. eksperymentów z aluminiową puszką oraz z nietonącymi jajkami, a na koniec –  w swoich indeksach – wystawili naszym wykładowcom najwyższe oceny.

Na zdjęciach od lewego górnego rogu: Antonio z Chile, Harry z USA, Riccardo z Belgii i Antoni z USA